Про автоматику на ворота потрібно задумуватися заздалегіть, бажано, ще на етапі проектування вашого будинку. Адже, погодьтесь, штробити стіни, паркан та розбирати плитку в дворі, коли вже все готово - дуже не хочеться. То ж краще заздалегіть прочитати цю шпаргалочку, щоб врахувати всі нюанси, а також показати для мулярів які зводитимуть для вас паркан.
До місця де буде стояти відкатний двигун має бути заведене живлення 230в (3 проводи фаза, нуль, земля). Зазвичай це кабель ПВС 3*1,5. Цього кабеля цілком достатньо, щоб відкатна автоматика функціонувала. Не потрібно вести 6 квадратів "прозапас" ви цим виклечете тільки незручності для монтажників. Середня відкатна автоматика має потужність 350Вт і навіть перерізу жили в 2,5 мм кв забагато. Для відкатної автоматики допускається використання також кабелів ВВГ та ШВВП. Чому ми обираэмо саме ПВС ? Він зручний в роботі, його легко протягувати через труби і він має міцну подвійну ізоляцію.
Якщо ви бажаєте встановити додаткові аксесуари (сигнальну лампу, фотоелементи безпеки, аварійну кнопку стоп чи інше можливе обладнання) потрібно прокласти для нього окремі кабелі. Найчастіше це сигнальна лампа та фотоелементи. На лампу можна закласти ПВС 2х0,5, на фотоелементи: на дальній фотоелемент TX ПВС 2х0,5, а на ближній фотоелемент RX 4х0,5.
Виглядає це так:
Проводка для розпашної автоматики
В такому випадку живлення 230 В подаєтсья на блок управління автоматикою ( використовують ПВС 3*1,5 або ВВГ 3*1,5 мм кв), який в свою чергу, подає живлення на розпашні мотори в потрібний час. Тобто, потрібно від кожного мотора прокласти кабелі ПВС 4х1,5 до блока управління. Це бажана кількість разом із заземленням, яким багато хто нехтує. Що, до проводки для аксесуарів, то там все так само як і в попередньому випадку. На лампу ПВС2х0,5, На дальній фотоелемент ПВС2х0,5, ближній фотелемент ПВС4х0,5 (можна проложити подвійний кабель ПВС 2*0,5)
Проводка для гаражної автоматики
На гаражні ворота ставлять автоматику для секційних воріт з довгою шиною яка монтується над проємом і йде вглиб гаража. Це найпростіший варіант електропроводки яку вам треба буде зробити, оскільки додаткові аксесуари та елементи безпеки (лампи чи фотоелементи) ставлять дуже рідко, тому що це дозволяється європейськими нормами безпеки EN 954-1. Все що вам треба зробити це змонтувати розетку по центру проєму в потрібному місці в глиб гаража. Це місце можна визначити дізнавшись висоту воріт і модель автоматики яка буде стояти у увас. В більшості випадків для гаражаних воріт розетку треба ставити на відстані 3.6 м від проєму, для воріт висотою до 2.7м і 3.9м для воріт висотою до 3 м. У випадках мінімальної перемички, розетку варто змістити дещо в бік на 20 см щоб вона не заважала кріпити секційну автоматику до стелі. Коли все ж таки треба, підключити фотоелементи безпеки, сигнальну лампу, настінну кнопку чи кнопку ключ, можна не кидати товсті дроти,а обмежитися кабелями січенням 0,5-1 мм кв. Знову ж таки зручно працювати з кабелем ПВС 2х05. Майте на увазі, що для одного з пари фотоелементів треба кинути 4 жили. Доречі не у всіх моделях гаражної автоматики є можливість підключити додаткову сигнальну лампу. Така можливість є точно у сучасної "нафаршированої" автоматики Nice SPIN 23 якою можна керувати смартфоном.
На малюнку зображені:
Автоматика. До неї підводимо 220В в розетці. Звідти ж розходитимуться проводки до інших аксесуарів
Фотоелементи до кожної пари підводимо кабелі перерізом 2х0,5 до лівого та 4х0,5до правого як наприклад.
Сигнальна лампа яка стоіїть на вулиці. Так само 2х05 мм кв
Настінна ключ кнопка яка запускає роботу автоматики при повороті ключа. Так само 2х05 мм кв
Чутлива кромка. Вона підключається при монтажі автоматики, тому це поки не ваша задача.
Настінна кнопка для зручного відкривання воріт без пульта. Теж 2*05
Для систем автоматики без BLUEBUS кожен кабель має бути кинутий окремо так як кожен аксесуар підключаєтсья на свою певну клему. Їх не можна підключити одним кабелем послідовно.
Проводка для промислової автоматики
Промислова вальна автоматика ставиться збоку від воріт, оскільки обертає сам вал і піднімає ворота. Відповідно розмістити електропровода треба наступним чином. Блок керування з кнопками не обов'язково ставити під мотором. Його можна перенести в інше місце. На наступній схемі зображена максимально можлива компектація з усіма примочками. Через економічні причини зазвичай ставиться тільки вальний мотор і блок керування, а всі інші прилади не встановлюють.
На малюнку зображені:
Вальний двигун. До нього підводимо кабелі від блока керування. 3*1,5 для двигуна і 3*1,5 для кінцевиків або енкодера.
Пульт
Чутлива кромка безпеки. Спрацьовує при затисканні воротами
Комутаційний набір для кромки безпеки
Блок керування до нього ідуть ВСІ кабелі в тому числі і живлення 230В
Коробка комутаційного набору.
Сигнальна лампа яка стоіїть на вулиці. Так само 2х05 мм кв
Фотоелементи до кожної пари підводимо кабелі перерізом 2х0,5 до лівого та 4х0,5до правого як наприклад.
Настінна ключ кнопка яка запускає роботу автоматики при повороті ключа. Так само 2х0.5 мм кв
Що робити коли кабелів не вистачає?
В деяких випадках, через помилку проектування, або зміну моделі автоматики, яку планували поставити можлива сиутація, коли кількість кабелів не вистачає і потрібно виходити з того що є. В залежності від моделі обраної автоматики кількість проводів на кожен двигун може коливатися від 2 до 5.
Мінімальна кількість жил для підключення двигунів роспашної автоматики:
2 проводи ПВС 2х1,5 для підключення автоматики на 24В. Наприклад NICE HOPP
3 проводи ПВС 3х1,5 для підлючення автоматики на 220В. Наприклад Nice Wingo 5 а також для 100% інтенсивності автоматики на 36В Roger MONOS 4
5 проводів ПВС 5х1,5 для підключення автоматики на 24В з енкодером Roger Technology H23
Якщо не вистачає кількість жил які йдуть на фотоелементи, теж є певні хитрощі. Якщо на дальній фотоелемент від автоматики взагалі не прокинули ПВС 2*0,5 можна поставити Безпровідні фотоелементи або фотоелементи з відбивачем (дзеркальні фотоелементи). Якщо на ближній фотоелемент іде всього 3 жили 3х0,5, можна ними обійтися якщо це автоматика Nice та Roger Technology також це можливо для автоматики Steelon. Для комплектів з системою BlueBus достатньо кабеля 2*0,5 мм кв.
В заключення хочу додати, що усі кабелі які йтимуть під землею, варто прокладати в пластиковій технічній трубці діаметром 20 мм щоб униможливити механічні пошкодження. Якщо ви хочете в паркані просто закласти "гофру", то хочу застережити, що звичайна пластикова гофрована труба із сталькою під вагою блоків, чи каменів з яких складається паркан, часто роздавлюється, і потім протягнути кабель через таку трубу просто неможливо. Для парканів краще всього використовувати металопластикову трубу, або ж ту саму пластикову технічну трубку діаметром 20мм.
В районах з проблемами з енергопостачанням та перепадами напруги, варто пускати живлення 220 через стабілізатор або ж, хоча б, реле контролю напруги, так як автоматика дуже чутлива до стрибків і часом ламається по цій причині. Тому варто забезпечити відповідність характеристик струму який подається на автоматику.
Застосування даних рекомендацій значно спростить монтаж автоматики для воріт та забезпечить правильну та безперешкодну роботу обладнання на весь час експлуатації.
P.S. В багатьох інструкціях які гуляють по інтернету і ретельно копіюються недолугими вебмайстрами одне в одного, часто можна зустріти рекомендацію кидати для фотоелементів сигнальний провід 4х0,22. Це я не рекомендую робити категорично, оскільки як показав досвід, якщо попаде в технічний трубопровід вода, то зимою, в мороз тонесенькі проводочки скоріш за все порве і до всени будете користуватися автоматикою без фотоелементів.
За технічними консультаціями стосовно прокладання проводки під автоматику звертайтеся в компанію Ворота Рівне і ми вам 100% допоможемо.